24.02.2017 | Dialogi z ciałem

Cykl 4 spotkań w gestaltowskiej grupie rozwojowo-terapeutycznej dla kobiet.

Jestem ciałem czy mam ciało?

W jaki sposób doświadczam swojej cielesności?

Jakie mam przekonania na temat swojego ciała?

Co to znaczy być wrażliwą na sygnały wysyłane przez mój organizm?

Jaka jest moja ucieleśniona obecność?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, stwierdzeń czy przekonań będziesz mogła poszukać podczas czterech spotkań w kobiecej grupie ‘Dialogi z ciałem’.

Celem naszych spotkań będzie rozwój świadomości siebie w cielesnym obszarze, czyli poznawanie i doświadczanie siebie ucieleśnionej.

Podczas spotkań grupy skupimy się na budowaniu zrozumienia wokół tego czym jest bycie w ciele.

Poprzez zwiększoną świadomość ciała następuje silniejsze ugruntowanie w poczuciu radzenia sobie w życiu. Wzrasta zaufanie do siebie, zwiększają się nasze możliwości sprawczości i wpływu, łatwiej jest nam zdefiniować swoje potrzeby i stawiać granice temu, co nam nie służy.

Z kolei gdy nie utożsamiamy się z niektórymi aspektami ciała, nie uznajemy swojej cielesności lub poszczególnych jej właściwości, to tracimy wrażliwość na sygnały, które wysyła nam organizm. Trudno jest wówczas funkcjonować w pełni integralnie, dokonując dobrych dla siebie wyborów.

Poprzez zwiększanie świadomości ciała wzrastamy i rozwijamy się bardziej spójnie, adekwatnie do okoliczności i zgodnie z wewnętrznym potencjałem i poziomem energii. Pogłębiamy naszą integrację i samoregulację, co w efekcie przekłada się na zdrowsze, bardziej świadome i harmonijne funkcjonowanie we wszystkich sferach życia.

Jak będziemy pracować?

Zależy mi na stworzeniu bezpiecznej atmosfery i wspierających okoliczności abyś mogła doświadczać i poznawać siebie ucieleśnioną. Będziemy pracować w grupie zamkniętej i przeznaczymy wystarczającą ilość czasu i uwagi dla każdej z Was, aby rytm, tempo i charakter doświadczeń wspomagały rozwój cielesnego odczuwania.

Będziemy korzystać z różnorodnych sposobów pracy pogłębiających ucieleśnienie:

  • Wspieranie odczuć i wrażeń płynących z ciała poprzez pracę z oddechem
  • Zwiększenie wrażliwości kinestetycznej poprzez improwizację ruchową
  • Wzmocnienie świadomości w Tu i Teraz poprzez wyostrzenie zmysłów, pogłębiając wrażliwość odczuwania
  • Praca z obrazami mentalnymi – symbolika ciała, praca z archetypami: zwiększenie świadomości życia wewnętrznego poprzez internalizację archetypowych doświadczeń
  • Pracę z ciałem w podejściu Gestalt, które patrzy na człowieka holistycznie. Każdy aspekt naszego istnienia w świecie: emocje, cielesność, intelekt, budowanie relacji z otoczeniem i duchowość, jest jednakowo ważny i stanowi integralną część nas jako całości
  • Dzielenie się przeżyciami i doświadczeniami w gronie innych kobiet

Więcej o pracy z ciałem w podejściu Gestalt można przeczytać w wywiadzie z Izabelą Osińską i Alicją Gruszka-Nowak (Instytut Gestalt):

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Terminy spotkań grupy: 24.02.2017, 03.03.2017, 10.03.2017, 17.03.2017

Godziny: 18:00-21:00

Ilość uczestniczek: minimalnie 8 osób – maksymalnie 12 osób.

Cena: promocyjna – 350 zł do 31.12.2016, po tym terminie: 400 zł

Miejsce:
PraPEŁNIA Centrum sale, ul. Dietla 97/9A, Kraków

Zgłoszenia i informacje: Justyna Rosa, tel. 600 47 87 46, justyna@prapelnia.pl

Rezerwacja następuje po przesłaniu na konto PraPEŁNI Centrum 100 zł

Numer konta: 67 1140 2004 0000 3502 7630 7777, w tytule przelewu proszę o podanie tytułu opłacanych zajęć oraz: Imię, Nazwisko, email i tel. kontaktowy do uczestnika.

Przygotowanie do uczestnictwa w grupie:

Kwalifikacja do grupy odbywać się będzie na podstawie krótkiego spotkania konsultacyjnego z prowadzącą – proszę o kontakt z P. Alicją Gruszka-Nowak, tel. 502 265 961 w celu umówienia się na spotkanie.

Grupa pracuje w formule zamkniętej, nie ma możliwości dołączenia po rozpoczęciu spotkań.

Prosimy o zabranie wygodnego stroju, który nie krępuje ruchów.

Dobrze zabrać ze sobą wodę do picia.

Poruszamy się boso lub w skarpetach antypoślizgowych.

Wymagania wstępne:

Krótkie spotkanie z prowadzącą przed rozpoczęciem zajęć grupy.

OPINIE UCZESTNICZEK POPRZEDNICH EDYCJI:

„Dziękuję za warsztaty „Dialogi z ciałem”. Cztery następujące po sobie spotkania w małej, ciepłej grupie kobiet były dla mnie czasem poznawania siebie, ale także odkrywania różnorodności i bogactwa ludzkiej istoty. Bo mocno doświadczyłam tego, że jesteśmy bardzo różni. To jest fantastyczne! Wiele ćwiczeń wyzwalało we mnie radość – taką prosto z serca :).”

I choćbym na początku warsztatów miała płacz na końcu nosa, to zawsze kończyłam spotkanie z podniesionym sercem! Dziękuję Alicji i moim warsztatowym koleżankom.

***

„Bardzo dużo dały mi te zajęcia. Zdobyłam, można powiedzieć, panowanie nad swoim ciałem. Zaczęłam dużo „lżej” chodzić- jak tak teraz się obserwuję i głębiej oddychać. Mam poczucie, że te zajęcia były mi bardzo potrzebne, tego od dłuższego czasu potrzebowałam.
Dodatkowo bardziej się uspokoiłam, szczególnie po relaksacjach. Poczułam chyba troszkę lepszą jakość życia, za co Ci dziękuję.”

***

„Bardzo mocne doświadczenie. Zupełnie nowe i zaskakujące. Nauczyłam się od nowa (na świeżo) patrzeć na siebie i na innych. Zachwyciła mnie różnorodność ludzi i ich światów. Dzięki Alicji przeszłam przez moje osobiste, trudne chwile w sposób łagodny i nieinwazyjny. Dziękuję.”

***

„Dialogi z ciałem pojawiły się w moim życiu w najlepszym momencie – kiedy do wszechświata wysłałam potrzebę o czas tylko dla mnie. Kameralna sala, kobiece wsparcie i delikatne, jednak dające poczucie bezpieczeństwa prowadzenie pozwoliło mi poczuć siebie w PEŁNI. Oddychać całą sobą, cieszyć się sobą, zadziwiać się sobą, wychodząc do prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem. Dziękuję za cudowny czas, który wciąż jest dla mnie źródłem poszukiwań i inspiracji oraz nowych, pięknych znajomości.”